Necdet Özgelen

Necdet Özgelen

Dr. Necdet ÖZGELEN, 19 Mart 1923 Edremit’te doğdu. 
Annesi Hatice Hanım ev hanımıdır. Mahalle Mektebinde okudu. Eski yazıyı okur ve yazardı. Yeni yazıyı da kendi gayretiyle öğrendi. Öldüğü zaman başucunda Yakup Kadri’nin “Kiralık Konak” romanı vardı. Babası Hüseyin Özgelen Mahalle Mektebini bitirdi, okuma hırsıyla babasının istememesine rağmen İstanbul’a kaçtı, Fatih Medresesi’nde yatarak bir süre Mercan İdadisi’ne devam etti. Parası bitince geri döndü, başka eğitim olanağı bulamadı. Oğlunun araştırmacı olmasını isterdi.
DR. Necdet ÖZGELEN, İlkokulu Edremit Cumhuriyet İlkokulu’nu bitirdi. Parasız yatılı okulu kazandı. Ortaokulu Manisa’da okudu. 1942 yılında Balıkesir Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Üst üste üç sınıfı da iftiharla geçtiği için Tıp Fakültesi’ne sınavsız girdi. Yatılı yurtta kaldı. 
1944 yılında siyasi nedenlerle üniversiteden bir yıl uzaklaştırıldı. 1949’da doktor oldu. Mecburi hizmet ve askerlikten sonra Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden dâhiliye mütehassısı olarak ayrıldı. 
1960’da Amerika’ya gitti. Michigan, Detroit Herman Kiefer Hastanesi’nde göğüs hastalıkları ihtisası yaptı. Aynı hastanenin patoloji bölümünde bir yıl çalıştı. 
1964’de Türkiye’ye döndü. Kendine uygun bir iş bulamadığı için Edremit’te serbest doktor olarak çalıştı. 43 yıl sonra 2007’de muayenehanesini kapattı. 
Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
İnsan Beyni ve Çözebildiğimiz Sırları-Necdet Özgelen
Bu kitap bilimsellik iddiası olan bir eser değil, en baştaki ve en sondaki araştırmaları derleyen..
19.90TL 14.00TL
GiTa Yayınları © 2021
Tasarım: PcDestek