Sevim Fatma Batmaz

Sevim Fatma Batmaz

Sevim Fatma Batmaz

Sevim Fatma Batmaz (Koçyiğit)

Her ne kadar nüfus cüzdanında 13.11.1943 yazsa da; 13.01.1944 yılında Koyulhisar’da doğdu.

İlk ve ortaokulu Koyulhisar’da okudu.

Lise öğrenimine Ankara İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nde başladı. Antalya’da devam etti. Sonra 1960 yılında tekrar Ankara’ya gelip son sınıfı İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nde okuyup oradan birincilikle mezun oldu.

1961 yılında İstanbul’da Kurs Öğretmeni Yetiştirme Merkezinden formasyon aldı.

1962 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Çırçır köyünde öğretmenliğe başladı.1963 yılında da Çırçır’da göreve devam etti.

1964 yılında memleketi olan Koyulhisar’da mesleğe devam etti.

Topçu Teğmen Suzi Batmaz’la evlenerek Sarıkamış’a gitti. Orada şartlar oluşmadığı için mesleğine ara vermek zorunda kaldı. Sarıkamış’tan Trakya Saray’a tayin oldular. Her ne kadar istifa etmiş olsa da o arada Saray Pratik Kız Sanat Okulu’nda giyim öğretmenliği, Cumhuriyet İlkokulu’nda vekil öğretmenlik yaptı. 1973 yılında eşinin Şark’a tayini ile Erzurum’a gittiler. Çocuklarının da artık okula başlaması ile ara verdiği mesleğine, Halk Eğitimci olarak yeniden başladı. Beş yıl Erzurum’da kaldıktan sonra İstanbul’a tayin oldular. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde öğretmenlik, rehber öğretmenlik ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu arada Anadolu Üniversitesi’ni bitirdi. Eşi Kıbrıs, Adapazarı’nda Alay Komutanlığı, Erzincan Topçu Tugayı’nda Erkan Başkanlığı, daha sonrada I. Bölge askeri müfettişi olarak görev yaparken; o çocuklarının üniversitede okuması ve kendisinin çalışmasından dolayı Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ndeki görevine devam etti. Müdür yardımcılığının yanı sıra; AÇEV ve  Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği seminerler sonrası Anne Çocuk Eğitimi Koordinatörü olarak görev yaptı. Aynı zamanda anne ve çocuklara eğitimler verdi.1998 yılında emekli oluncaya kadar bu görevlere devam etti.

Evli ve üç kız annesi olan Fatma Sevim Batmaz’ın iki torunu var. Halen eşiyle İstanbul Ataşehir’de oturuyor. İstanbul- Ayvalık- Koyulhisar üçgeninde yollara devam ediyor.

Yıllar izin verirse gideceği daha çok yol var…

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Yıllarla Yollar / Sevim Fatma Batmaz
Kızma hiç kimseye yaptıklarından dolayı Aksine teşekkür et ihanet edenlere, sadakati öğrettik..
24.90TL 17.50TL
GiTa Yayınları © 2021
Tasarım: PcDestek